25 Şubat 2011 Cuma

Nükleer görüşme çok gelişme yok

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Sinop İnceburun'da kurulması planlanan ikinci nükleer santral konusunda Japonya ile Türkiye heyetleri arasındaki görüşmelerin devam ettiğini, fakat şu anda somut bir gelişme bulunmadığını bildirdi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Türkiye ile Japonya'nın Sinop'ta nükleer santral projesi konusunda devletlerarası anlaşmanın gerçekleştirilebilmesi için halen müzakerin devam ettiğini belirtirken, ''Bakan Bey (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız) Mart ayı sonuna kadar bir noktaya varılmasını rica etmişti, biz de tüm gücümüzle çabalıyoruz. Fakat şu anda somut bir gelişme yok'' dedi.

Ortadoğu bölgesindeki gelişmelere de değinen Büyükelçi Tanaka, Japonya'nın Ortadoğu bölgesindeki gelişmeleri büyük bir ciddiyetle takip ettiğini söyledi.

Bölgede Japonya'nın daha çok Bahreyn'de yatırımları bulunduğunu, ancak son zamanlarda Libya'da da bazı yatırımcıların iş yapmaya başladığını anlatan Tanaka, ''Bu bölgede her ülkenin sorunu kendine göre farklılık göstermekle birlikte Japonya'nın temennisi her ülkenin halkın sesini dinleyerek problemlerini çözmesi ve bir an önce barışa kavuşmasıdır'' dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder